Jak cestovat autem do Chorvatska?

Jestliže vám učaroval Jadran a chystáte se sem na letní dovolenou autem, určitě oceníte několik užitečných rad a tipů. Čtěte:

 

V první řadě otázka kudy jet?

(Pozn.: K moři to lze stihnout i za cca devět hodin jízdy.)

  1. Nejčastěji využívaná je cesta vedoucí z Prahy po dálnici D1 přes Mikulov a dál do Vídně.
  2. Nejkratší trasa k moři míří přes České Budějovice, ovšem není nejrychlejší, protože se u nás vyhýbáte dálnici a v Rakousku se na ni dostanete před Lincem.
  3. Nejdéle si cestování užijete, pokud se vydáte z Prahy přes Jihlavu na Znojmo a odsud opět směr Vídeň.

 

Všechny výše uvedené možnosti vedou do Grazu, odkud vás čeká jízda po dálnici. Jakmile překročíte Šentilj (Spielfeld) a ocitli jste se ve Slovinsku, je před vámi jiná otázka.

 

Jak se zdejší dálnicí?

Mnoho řidičů se jí pokouší vyhnout, protože vám nemusí stačit týdenní dálniční známka, která navíc i tak není levná, ale bude nutné koupit si měsíční. Buď se jí vyvarujete tak, že se necháte vést podél dálnice objízdnou trasou přes město Maribor, což je sice kratší a o něco pohodlnější, ale ne bez chyby. Jiná alternativa je totiž přes Mureck, to vás zase uchrání od dopravní zácpy, až bude mít stejný nápad jako vy vícero řidičů.

Pokud byste necestovali z Prahy, ale z Brna, tak se můžete Slovinsku vyhnout úplně a volit jízdu přes Slovensko a Maďarsko.

 

Platba mýtného:

K dálničním známkám v klasické variantě se dostaneme, ty ale v Chorvatsku nenajdete, místo nich se setkáte s mýtným. Platíte buď v hotovosti nebo kartou, nejlepší variantou je ale platba přes elektronický systém ENC. Proč? Jde o metodu levnou i citelně rychlejší.

Způsob placení se rozlišuje i podle toho, zda jde o takzvaný otevřený nebo uzavřený. V prvním případě půjde o kratší úseky, mýtnice je vstupní i výstupní zároveň, takže platíte hned. Má-li dálnice víc exitů, uplatíte druhou verzi, to znamená, že při vjezdu sem dostanete kartu a na jejím podkladě mýtné zaplatíte, jakmile dálnici zase opustíte. Částky se liší dle kategorie vozidla.

 

Aktuální potřebné sazby dálničních známek:

Slovensko a Maďarsko zavedly elektronické dálniční známky. Což znamená, že tu už tedy nemají klasickou samolepku, která by se dávala na přední sklo. Koupíte ji standardně třeba na benzínkách, ale tyhle verze se dají pořídit taky přes internet nebo smskou. Každopádně si od ní musíte pro kontrolu nechat potvrzení.

 

  • Rakousko: desetidenní – 8,80 EUR, dvouměsíční – 25,70 EUR, roční – 84,70 EUR
  • Slovinsko: (pro vozy s výškou nad přední nápravou do 130cm): týdenní – 15 EUR, měsíční – 30 EUR, roční – 110 EUR
  • Slovensko: desetidenní – 10 EUR, měsíční – 14 EUR, roční – 50 EUR
  • Maďarsko: desetidenní – 2 975 HUF, měsíční – 4 780 HUF, roční – 42 980 HUF

 

Rychlostní limity:

  • nejvyšší povolená rychlost ve městě: 50 km/h
  • nejvyšší povolená rychlost mimo město: 90 km/h
  • nejvyšší povolená rychlost na dálnici: 130 km/h

 

Orientační ceny benzínu:

V červnu 2016 se cena Naturalu 95 pohybovala na 8,88 HRK (31,96 Kč). A jak je to s jeho dostupností? V létě jsou benzínky otevřeny až do deseti večer, někde fungují nonstop.

 

Jak je to s pokutami, kolik a za co?

Pokud se vám podařilo přesáhnout povolenou rychlost méně než třicet kilometrů v hodině, očekávejte pokutu ve výši 500 HRK. Stejná částka vás čeká i za nezapnuté bezpečnostní pásy. Pokuty za překročení rychlosti v obci mohou jít ale až do tisícovek, v nejhorším případě se musíte připravit i na trest odnětí svobody. Pozor si dejte nejen na rychlou jízdu, ale i na pečlivé zajištění zavazadel, které se v Chorvatsku kontroluje. Na silnici je rozhodně vhodno dodržovat předpisy, za jízdu na červenou si můžete vysloužit až 5000 HRK a předjíždění zprava vaší kapse uleví o 700 HRK. Řídit byste neměli unavení, pak se vás může týkat povinná kontrola. A rovněž byste neměli jet bez pomůcek typu brýle, potřebujete-li je.

 

Alkohol za volantem:

S půl promile alkoholu jste při kontrole v toleranci. Jestliže se do ní nevejdete, visí nad vámi za to riziko postihu ve výši minimálně 700 HRK, jinak se pokuty pohybují v řádech tisíců a může vám hrozit opět i odnětí svobody.

 

Podobné články